Karasu’da turizm

Karasu'da turizm

Karasu’da turizm

Marmara bölgesinde Sakarya iline bağlı olan Karasu’da turizm faaliyetleri son yıllarda ciddi derecede artış göstermiştir. En önemli ekonomik faaliyetlerinden biri olan Turizm ve Sanayi ile Karasu göç alan bir ilçe konumuna gelmiştir.

Özellikle 2005 yılından itibaren çeşitli inşaat firmaları ve Karasu Belediyesi’nin tanıtımları sonucunda Karasu, ciddi bir turizm ilçesine dönüşmüştür. 2015 yılı verilerine göre Karasu’ya yazlık ortalama 700.000 ziyaretçi gelmektedir. Bu durum, özellikle altyapı bakımından çeşitli problemler doğursa da, turizm açısından bakıldığında son derece önemli bir tanınırlık yaratmıştır.

Karasu’da gezilecek ve görülecek yerlerden bazıları;

  • Acarlar Longozu
  • Maden Deresi
  • Küçük Boğaz
  • Yeni Mahalle
  • Plaj

Yukarıda yer alan gezilebilecek yerler, Karasu’nun belli başlı alanlarıdır. Bunlar dışında özellikle deniz turizmi açısından çeşitli bölgelere ayrılan Karasu’da, 22 kilometrelik Dünya’nın en uzun 3.kumsalı bulunmaktadır. Karasu’da sahil bölgesi Yeni Mahalle, Plaj, 32 Evler, Akkum ve Küçük Boğaz olmak üzere 5’e ayrılmıştır.

Yazın nüfusun büyük bir çoğunluğu bu alanlarda ikamet ederken, yerel halkın birçoğu ise yaz kış Karasu merkezinde yer almaktadır.

Karasu’da eğlence sektörü yaz aylarında aktif hale gelirken, bu anlamda plaj bölgesi başı çekmektedir.

Özellikle Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri yakın il ve ilçelerden gelen günübirlik tatilciler ile bu günlerde neredeyse 22 kilometrelik sahil bandında yer bulmak imkansız hale gelmektedir. Gece hayatı oldukça hareketli ve eğlenceli olan Karasu’da, sessizliği seven tatilciler için de çeşitli alanlar mevcuttur. Sakin bir tatil isteniyorsa Akkum ve Yeni Mahalle bölgeleri daha uygunken, gece kulübü ve eğlenceye yönelik alternatifler isteyenler için de Plaj ve 32 Evler bölgeleri daha doğru tercihler olacaktır.

11 thoughts on “Karasu’da turizm

  1. Bu yaz 3 gün kadar Karasu’daydık. Acarlar Longozu ve Maden Deresi çok güzeldi, sahilide beğendim ancak zor yer bulduk 😉

  2. karasu belediyesi bu güzel kumu sahip çıksın ve temizliğini yapsın cok bakımsız

  3. Bu tarz yerlerde yöresel turizmin canlanması için çok çaba sarfedilmeli. Belediyenin çalışmalarını takdir ettim.

  4. Karasu’yu çevremde ki çoğu insan övüyor, daha gitmek nasip olmadı, aldığım duyumlara görede son 2 senedir denizin çok temiz olmadığı söylentileri mevcut.

  5. karasu baya bi güzel bi yer tatil yörelerine bin çeker kafa dinlemek ucuza tatil yapmak isteyenler için tam yeri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir