Karasu hakkında

Sakarya Karasu ilçesi

Karasu hakkında

Karasu, Sakarya iline bağlı Marmara Bölgesi içerisinde yer alan şirin bir sahil ilçesidir. Karadeniz’e kıyısı olan Karasu ile bağlı olduğu Sakarya’nın merkez ilçesi arasında ortalama 50 dakikalık bir mesafe bulunmaktadır.

Karasu’nun konumu ve özellikleri

Karasu’nun doğusunda Kocaali, güneyinde Hendek, güneybatısında Ferizli, batısında Kaynarca ilçeleri ile çevrili olup, kuzey kısmı tamamen Karadeniz ile çevrilidir. Lokasyon bakımından oldukça avantajlı bir konumda yer alan Karasu, İstanbul’a 2 saat, Kocaeli’ne 1 saat, Bursa’ya 4 saat, Ankara’ya 4 saat’lik mesafede yer almaktadır. Bu özelliği ile Marmara Bölgesinin en önemli turizm şehirlerinden biri haline gelmiştir.

karasu çarşı
karasu çarşı

Karasu’da nüfus ve yönetim

Karasu’nun şu an ki tahmini nüfusu 57 .000 civarındadır. Deniz seviyesinin 5 metre kadar üstünde yer alan Karasu’nun, toplam yüzölçümü 457 km2’dir. Göç alan bir ilçe olan Karasu’da 2007 yılı itibari ile yükselen bir nüfus gözlenmektedir. Nüfusun yarıdan fazlası merkez bölgelerde yaşamaktadır.

Marmara bölgesinin en önemli tatil ilçelerinden biri olan Karasu’da şuan Kaymakam olarak Şafak Gürçam ve Belediye Başkanı olarak Mehmet İspiroğlu görev yapmaktadır. Son seçimlerde tercihini Mhp’den, Akp’ye geçmek yönünde kullanan Mehmet İspiroğlu üst üste ikince kez Karasu’da Belediye Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Karasu’da halk yapısı

Marmara bölgesi ile Karadeniz bölgesi arasında ara bölge olarak kalan Karasu’da, halkın etnik yapısı da çeşitlilik göstermektedir. Laz, Çerkez, Gürcü, Manav gibi her etnik kökenden insanın barındığı ilçede en büyük çoğunluğu Laz ve Gürcüler alır. Son yıllarda göç alan bir özelliği bürünmesi de Karasu’nun etnik yapısında da çeşitliliğe neden olmuştur.

acalar longozu
acalar longozu

Karasu’nun iklimi ve ekonomisi

Karadeniz iklimin hakim olduğu Karasu’da yazlar bunaltıcı derecede sıcak olmamak ile beraber kışlar da çok soğuk değildir. Kar yağışları genelde bir kaç gün sürer ve kalıcı bir etki bırakmaz.

Sakarya’nın Karasu ilçesinin en önemli ekonomik faaliyetleri, tarım, turizm ve balıkçılık üzerinedir.

 

karasu maden deresi
karasu maden deresi

Karasu’da turizm ve eğlence

Karasu, lokasyonu itibari ile Maden Deresi, Acarlar Longozu, Küçük Boğaz ve Yeni Mahalle gibi önemli bölgeleri içinde barındırır. Aynı zamanda da kıyı şeridine yayılan Plaj, 32 Evler ve Akkum gibi tatil alanları da Karasu sınırları içinde yer almaktadır. Her yaz turizm odaklı olarak, nüfusunda ciddi bir artış olan Karasu’da yazlık ortalama nüfus 700.000’e kadar ulaşmaktadır. Bu alanda çeşitli inşaat firmaları ve Karasu Belediyesi’nin tanıtımları son derece önemli olmuştur.

 Sakarya Karasu ilçesi genel özellikleri;

  • İstanbul, Bursa, Kocaeli ve Ankara gibi şehirlere çok yakındır.
  • Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı tarafından, Türkiye’nin Otomotiv İhtisas Endüstri Bölgesi olarak Karasu ilan edilmiştir. 11 Nisan 2015 tarihinde yapılan açıklama aynı gün resmi gazete tarafından da yayınlanmıştır.
  • Marmara Bölgesinin kuzeyinde yer alan tek Liman Karasu’da yer almaktadır.
  • Yapımına başlanan Tren yolu projesi devam etmektedir.
  • Yazlık ortalama nüfusu 700.000’dir.
  • Ulaşım anlamında son derece rahat bir lokasyona sahiptiır.
  • Batı Karadeniz Sahil Yolu Karasu ilçesinin Plaj mevkisinden geçmektedir.
  • Dünyanın en uzun kumsallarından birine sahip olan Karasu’da sahil uzunluğu 22 km’dir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir