Karasu nasıl bir yer

Karasu nasıl bir yer

Karasu nasıl bir yer?

Karasu, Sakarya’nın kuzeyinde yer alan bir sahil ilçesidir. Karadeniz kıyısında yer alan Karasu’da, Karadeniz iklimin karakteristik özellikleri mevcuttur. Halk genel olarak tarım ile uğraşmakla birlikte son zamanlarda turizm sektörü de önemini oldukça arttırmıştır. Halkın etnik yapısı ise çeşitlilik göstermektedir, birçok etnik kökenden insan Karasu’da birlikte yaşamaktadır.

Karasu’da nerelerde gezilir, neler yapılabilir?

Karasu’da, Sakarya nehrinin Karadeniz ile birleştiği noktadaki Yeni Mahalle bölgesinde rakı balık sofraları ile hizmet veren birçok yerde oturup rahatlıkla içkinizi içebileceğiniz gibi, aynı zaman da yine ailenizle birlikte oturup Sakarya nehrinin ve Karadeniz’in birleştiği noktada çaylarınızı yudumlayabilir, yürüyüş yapabilirsiniz.

Yaz aylarında oldukça hareketli olan Karasu’da, çocuğunuzla birlikte lunapark’a gidebilir, çarşı merkezi ile plaj bölgesi arasında uzun bir yürüyüş yapabilir, canlı müzik yapan işletmelerde zaman geçirebilir, disko’lara gidebilir ve daha sakin bir ortam istiyorsanız kumsalın sessizliğine kendinizi bırakabilirsiniz.

Türkiye’nin en doğal ve en güzel piknik alanlarından biri olan Maden Deresi’nde ailenizle birlikte muhteşem doğal güzellikler arasında piknik yapabilirsiniz. Hafta sonları oldukça kalabalık olduğunu da belirtmek isteriz.

Karasu’da yine bir başka piknik alanı da Küçük Boğaz bölgesidir. Maden Deresi’ni uzak bulanlar veya farklı bir alternatif arayanlar için en ideal alan burasıdır. Karadeniz ve boğaz ile yeşilliklerin arasında, doğa ile iç içe piknik yapabilmeniz için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir Küçük Boğaz bölgesi. Son dönemdeki yatırımlar ile de popülaritesini daha da arttırmıştır.

Acarlar Longozu, tüm Türkiye tarafından bilinen ve doğal oluşumu ile ün salmış bir doğal sit alanıdır. Ülke içinden olduğu gibi aynı zamanda ülke dışından da birçok kişi özel olarak burayı ziyaret etmektedir. Acarlar Longozu, Edirne İğneada’da bulunan longozla birlikte Türkiye’nin en büyük subasar ormanlarındandır.

Karasu kumsalı 20 km’ye varan uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun sahiline sahiptir.

Karasu, Marmara bölgesinin en önemli turizm bölgelerinden biri olmuştur. Turizm sektöründe son yıllarda patlama yaşanmıştır. Özellikle de İstanbul, İzmit, Adapazarı, Düzce gibi yakın çevrelerden birçok yazlıkçı Karasu’da tatil yapmaktadır. İnşaat sektörü için de, Karasu için tam bir yatırım yeri haline gelmiştir. Yaz nüfusu 700.000’i bulan Karasu’da normal nüfus ise 57.000’dir.

Karasu’da gezilecek ve görülecek yerler

Maden deresi
Maden deresi
Karasu merkez
Karasu merkez
Acarlar longozu
Acarlar longozu
Karasu sahil
Karasu sahil