Karasu’da ev nereden alınır

Karasu’da hayat nasıldır

Karasu’da ev nereden alınır

Son yıllarda büyük bir çıkış yakalayan Karasu, özellikle kendisine yakın büyük illerden ciddi bir rağbet görmekte. Her yaz Karasu’ya gelen turist sayısı bir önceki yıla oranla daha da artmakta. Hal böyle olunca Karasu’da yer alan inşaat firmaları da neredeyse Karasu’nun her bölgesine inşaatlar yapmakta.

Ulusal ve yerel basında artan Karasu reklamları ile Karasu’nun geleceğinin daha da iyi olacağını kuşkusuz bir gerçektir. Bu bakımdan Karasu’dan ev veya arsa almak gibi önemli yatırımlar bireylere uzun vadede ciddi bir gelir kaynağı oluşturacaktır.

Önceleri sadece denize yakın bölgelerden alınan ev ve arsalara artık diğer bölgelerde eklendi. Özellikle denize yakın yerlerde artık neredeyse inşaat yapacak alan çok az kalmışken biraz daha iç bölgelere doğru sektör kaymaya başladı. Bu durumda da Karasu’nun denize yakın bölgeleri kadar iç bölgelerinin de değeri her geçen yıl artar oldu.

Karasu’dan ev almak

Şuan da Karasu’dan ev veya arsa almak için en cazip yerler sahil kenarlarında ki bölgeler gibi görünse de özellikle Aşağı Aziziye ve Liman bölgesi de oldukça ilgi gören yerler konuma geldi.

Liman bölgesi daha çok sanayi amaçlı yatırımların yapıldığı yer, Aşağı Aziziye bölgesi ise daha nezih ve yeşilin için sakin bir tatil isteyenler için tercih edilen yer olma konumunda ilerliyor. Özellikle Aşağı Aziziye bölgesi olarak tabir edilen bölgede günümüzde birçok inşaat firmasının halen çalışmaları devam etmekte olup irili ufaklı birçok yatırım fırsatı bulunmaktadır.

Karasu’da yatırımlık evler

Konuyu toparlayacak olursak eğer Karasu’dan ev almak istiyor ama nereden alınacağını bilmiyorsanız şöyle bir derleme yapabiliriz.

Liman bölgesi: Tatil sitelerinin aynı zamanda da sanayi yatırımlarının olduğu bir yer.

Plaj bölgesi: Karasu’nun en merkezi tatil bölgesi olup en çok turistin ziyaret ettiği yerdir. Ancak günümüzde yeni projeler için bu bölgede pek bir yer kalmamıştır.

32 Evler bölgesi: Plaj bölgesinden sonra en çok tercih edilen yerlerden biridir. Sahilin dibinde boylu boyunca uzanan irili ufaklı birçok yazlığa burada rastlayabilirsiniz.

Akkum bölgesi: Sessiz, sakin ve aşırı bir kalabalığın olmadı nezih bir tatil isteyenler için iyi bir seçenektir. Aynı zamanda Karasu için önemli olan Küçükboğaz gölünün deniz ile birleştiği noktadır.

Aşağı Aziziye bölgesi: 2016 yılı itibari ile yatırımların arttığı, Karasu için geleceğin önemli tatil bölgelerinden biri olmaya adaydır. Şuan hali hazırda birçok inşaat firması bu bölgede hem müstakil hem de site tarzı projeler üretmekte olup, doğanın içinde denize yakın, kalabalıktan uzak hem yazlık hem de kışlık olarak ev almak isteyen için ideal bir yerdir.

Karasuda yatırım yapmak mantıklı mı

Karasuda yatırım yapmak mantıklı mı

Karasuda yatırım yapmak mantıklı mı

Marmara Bölgesine bağlı Sakarya ilinin en önemli ilçelerinden biri olan Karasu, Karadeniz’e kıyısı olan önemli bir tatil bölgesidir. Son yıllarda adından sıkça söz ettirmeyi başaran Karasu’ya genellikle İstanbul ilinden turist akını gerçekleşmektedir.

İstanbul’a olan yakınlığı bu durumun oluşmasında son derece önem arz etmekte olup aynı zaman da Ankara, Bursa ve Kocaeli gibi ülkemizin büyük kentlerinden de ziyaretçi akınına uğramaktadır. Gelen ziyaretçilerin neredeyse tamamı yaz turizm için Karasu’yu tercih etmekte olup kimi kalıcı kimi ise dönemlik gelmektedir.

Karasu’ya yapılan yatırımlar 2017 yılı itibari ile oldukça artmıştır. Herkesin bildiği üzerine emlak sektöründe büyük bir yükseliş yaşanan Karasu’da, yaklaşık 10 yıldır bitmeyen Karasu Limanı’da 2017 yılı itibari ile hizmete açılmıştır.

Gazi Metal gibi ülkemizin önemli sanayi kuruluşları da her geçen gün Karasu’ya yatırım amaçlı işletmeler açmaktadır. Bu durumun oluşmasında da en büyük sebeplerden biri hem Karasu Limanı’nın açılmış olması, hem de hali hazırda bir demir yolu projesinin Karasu’da yapımına devam ediliyor olmasıdır.

Özellikle İstanbul ve Kocaeli gibi sanayi kentlerinde bu tarz büyük sanayi kuruluşlarının yer bulmakta zorlandığını söylemek mümkün. Bu bakımdan yatırım için yeni bölgeler aranmaktadır. Bu aranan bölgeler arasında da bu kuruluşların isteklerini karşılayabilecek gerekli altyapı Karasu’da bulunmaktadır. Liman ve Demiryolu ağının aktifleşmesi ile Karasu’nun geleceğinin parmak olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Hem yazlık bir yer olması açısından yaz turizmine uygunluğu hem de ülkemizin büyük sanayi kuruluşlarının gerekli altyapıyı sağlamasından dolayı Karasu’yu tercih etmeye başlamaları Karasu’nun önümüzdeki yıllarda önemli bir yatırım kentine dönüşebileceğini göstermektedir.

Günümüzde sadece yazlık ev ve arsa alınarak yatırım yapılan Karasu’da önümüzdeki yıllarda sanayi alanında da büyümenin gerçekleşmesi ile farklı yatırım alanlarının da ortaya çıkacağı ön görülmektedir. Karasu merkezinde artık yatırımlık arazinin kalmaması da Karasu’nun büyüdüğünü ve büyümeye bundan sonra daha da fazla devam edeceğinin en büyük göstergelerinden biridir.

Karasu yazlık yorumları

Karasu yazlık yorumları

Karasu yazlık yorumları

2005 yılından sonra ciddi derece büyüme gerçekleştiren Sakarya Karasu, günümüzde adından sıkça söz ettiren bir tatil bölgesi olmayı başardı. Uzun yıllardır yapılan yatırımlar ile büyük yatırımcılarında dikkatini çekmeyi başaran Karasu’da her geçen gün yeni bir projeye rastlamak mümkün.

Özellikle İstanbul, Bursa, Ankara ve Kocaeli gibi bölgelerden irili ufaklı yatırımcılar çeken Karasu, son yıllarda emlak sektöründe de adından sıkça söz ettirmeyi başardı. İstanbul’a yakınlığı ile burada yaşayan insanların bir numaralı yazlık bölge tercihi konumuna gelen Karasu her geçen yıl binlerce turist ağırlamakta.

Önceleri sadece yaz aylarında turist ağırlayan Karasu, günümüzde ise daha çok kalıcı turist ağırlamakta ve bu sayede yatırımcılar yaz kış Karasu’da kalabilmekte.

Çeşitli inşaat firmalarının İstanbul gibi büyük yerleşim yerlerinde yaptığı reklam çalışmaları ile binlerce insan Karasu’dan yazlık almakta. Bu yazlıkları çoğu kişiler yatırım amaçlı kullanırken bazıları sadece kendileri için ayırmakta.

Genellikle alınan evlere baktığımızda hep sahil kesimi boyunca sıralandığını görmekteyiz. Yazlık alan yatırımcılar bu yatırımları ya kiraya vererek ya da ilerleyen yıllarda satarak kar’a dönüştürebilmekte.

Özellikle Karasu Üniversitesinde okuyan öğrencilerin bu alanda yatırımcılar için bir numaraları hedef kitle olduğunu söylemek mümkün. Karasu Meslek Yüksekokulu’nun sahil kesiminde yer alması orada yatırım yapan kişiler için ekstra bir kira getirisi olarak göze çarpmakta.

2017 yılı itibari ile ortalama bir yazlığın Karasu’da 70-150 bin civarı bir fiyata tekabül ettiğini söyleyebiliriz. Bu fiyat farkı, denize yakınlık, metre kare cinsinden büyüklük ve merkezi lokasyon özelliklerinden oluşmaktadır.

Karasu’dan yazlık almak için en uygun yerler Plaj bölgesi, 32 Evler ve Akkum bölgeleridir. Bu bölgelerden yapılabilecek bir yatırım birkaç yıl sonra sizlere artı olarak geri dönebileceğinden şüphe yok. Örnek vermek gerekirse, 2012 yılından 40-60 bin civarından satılan Karasu yazlıkları günümüzde 70-150 bin bandına kadar çıkmış bulunmaktadır. Bundan 2-3 yıl sonrasındaki fiyatların ise daha da yüksek olacağı aşikardır.

Karasudan ev alınır mı, yazlık almak mantıklı mı

Karasudan ev alınır mı, yazlık almak mantıklı mı

Karasudan ev alınır mı, yazlık almak mantıklı mı

Son yıllarda yapılan reklamlar ve artan yatırımlar ile Karasu’dan yazlık almak oldukça iyi bir yatırım olarak göze çarpıyor. Karasu’dan henüz daha 5 yıl öncesine kadar 30-40 bin TL’ye alınabilecek evlerin fiyatları günümüzde 80-140 bin TL’ye kadar çıkabilmekte. Bu durumun oluşmasında en büyük faktör tabi ki Karasu’da artan yatırımlar ve reklamlar sayesinde ülke genelinde isminin duyulması.

Özellikle İstanbul, Kocaeli ve Ankara gibi metropol şehirlerinde yapılan tanıtım amaçlı reklam kampanyaları Karasu’yu ülke genelinde tanıtmaya oldukça yardım oldu. Hal böyle olunca da bunu fırsat bilen yatırımcılar Karasu’da ki ev ve arsa fiyatlarının her yıl kademeli olarak artmasına ön ayak hazırladı.

5 yıl öncesine kadar gerek arsa gerekse ev alımları düşük miktarda ve seyrek olarak devam etmekteyken günümüzde her yıl özellikle de yaz aylarının yaklaşması ile beraber hem arsa hem de ev alanların sayısı her ay binleri bulmakta.

Karasu’ya havadan bir görüntü ile bakıldığında ne denli bir gelişme gösterdiğini daha iyi anlayabilirsiniz. Bu bakımdan aşağıda görselli incelemenizi tavsiye ederiz.

Karasu havadan görünüm

İstanbul’a yakın tatil yeri
İstanbul’a yakın tatil yeri

Görüldüğü gibi Karasu’da neredeyse arsa almak artık imkansız hale geldi. Her yer yapılaşma ile doldu taştı ve bu bakımdan yatırım amaçlı ev almak isteyen bireyler daha çok Karasu merkezinden uzaklaşarak ya liman bölgesi yada Akkum bölgesi gibi yerlerden ev-arsa aramaya başladılar.

Yapılan Liman ve yakında gelecek projesi hazır olan Tren yolu ile beraber Karasu’nun gelişimi önlenemez bir şekilde yükseleceğe benziyor. Sadece turizm alanında değil sanayi alanında da hızla büyüme gösteren Karasu, tarım ilçesi özelliğini yavaş yavaş yitirerek daha çok turizm ve sanayi ilçesi olma yolunda gidiyor. Özellikle önümüzde ki 3-5 yıla kadar Karasu’nun çevre ilçelere oranla çok fazla gelişebileceğini söylemek mümkün. Henüz tren yolu tam olarak devreye girmeden bu kadar gelişen Karasu’nun tren yolu devreye girdikten sonra artacak olan sanayi yatırımları önümüzdeki yıllarda ev-arsa almak oldukça zor olacağa benziyor.

Bu döneme kadar Karasu’ya yatırım yapan bireyler şimdiden meyvelerini toplamaya başlamışken yeni yatırımcıların ellerini çabuk tutmaları gerektiği söyleniyor. Zira her geçen yıl gelişen Karasu’da fiyatlarda her geçen gün kat ve kat artmakta.

Karasuda yazlık fiyatları

Karasuda yazlık fiyatları

Karasuda yazlık fiyatları

2016 yılı yaz ayının içerisinde olduğumuz bu dönemde, Karasu’da yazlık fiyatları da yavaş yavaş belirlenmeye başlandı. Karasu’da yazlık fiyatlarındaki en önemli unsur ise denize yakınlık ve genel ulaşılabilirlik olarak dikkat çekmekte.

Merkeze yakın olan evlerde satılık fiyatları daha ucuzken denize yakın sahil kesiminde ki evlerde yazlık fiyatları daha yüksek rakamlarda seyretmekte. Özellikle plaj bölgesi yazlık fiyatları ile liman ve akkum bölgesi yazlık fiyatları farklılık göstermekte. En pahalı yazlıklar, plaj ve 32 evler lokasyonların da yer almakta. Daha düşük bütçeli aileler için en iyi tercih ise Akkum bölgesi olarak görülmekte.

Liman bölgesinde yapılan sanayileşme çalışmaları bölgenin ilerleyen dönemlerde sanayi üzerine gelişme göstereceğinin sinyallerini verirken, Akkum bölgesi ise daha sakin ve diğer bölgelere oranla daha düzenli bir yapılaşma gözlemlenmekte. Özellikle orta yaş üstü kesimin tercih ettiği Akkum, gerek günlük yaşantısı gerekse gece hayatı bakımından daha sakin bir izlenim vermekte.

Karasuda 2016 yılı itibari ile yazlık ev fiyatları ortalama 80.000 ile 140.000 arasında seyretmekte. Bu durumun oluşmasındaki en büyük sebep kuşkusuz satın alınacak evin lokasyonu.

Karasu’da satılık daireler

Karasu’da satılık daireler

Karasu’da satılık daireler

Marmara bölgesinin son yıllardaki en büyük turizm merkezlerinden biri haline gelen Karasu, emlak sektörünün de hızla geliştiği bir ilçe oldu. Özellikle 2010 yılı sonrasındaki yatırımlar ile adından söz ettiren Karasu, yerli yabancı birçok firmanın gözdesi haline geldi. Hal böyle olunca, Karasu’daki satılık ev  fiyatları da giderek yükselmeye başladı.

2010 yılı öncesi Karasu’da satılık ev fiyatları ortalama 40.000 tl seviyesindeyken , 2015 yılı itibari ile satılık ev fiyatları ortalama 70.000 tl seviyesine ulaştı.

Özellikle yakın illerden oldukça rağbet gören Karasu; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Ankara’daki turizm yatırımcılarının ilgi odağı konumuna geldi.

Karasu’da yer alan satılık evlerde en çok ilgiyi ise Karasu sahil bölgesi çekiyor. Bu alanda da Plaj, 32 evler ve Akkum bölgeleri liste başı konumunda. Karasu’da en çok tercih edilen satılık evler ise 1+1 ve 2+1 şeklindeki yazlıklardan oluşuyor.

Yapılan emlak yatırımları ile her geçen gün büyüyen ve gelişen Karasu’da kat içindeki dairelerden çok, site içinde bulunan satılık ev’ler daha fazla ilgi görüyor.

Karasu’da satılık evlerin fiyat ortalaması ise denize yakınlığı ile doğru orantılı olarak değişiyor. Denize yakın bölgelerdeki satılık evler ile denize uzak bölgelerde yer alan satılık evler arasında ciddi bir farkı oluştuğunu söylemek mümkün.

Liman inşaatı, tren yolu inşaatı, Karadeniz sahil yolu üzerinde yer alması, İstanbul ve Ankara gibi büyük illere yakınlığı ile dikkat çeken Karasu’da ilerleyen yıllarda satılık evlerin fiyatlarının daha da yükseleceğini söylemek yanlış olmayacaktır.