Karasu

Karasu

Karasu

Karasu, Sakarya iline bağlı Karadeniz’e kıyısı olan Marmara Bölgesine sınırları içerisinde yer alan bir sahil ilçesidir. Konumu itibari ile oldukça stratejik bir noktada bulunan Karasu’da, Liman ve Demiryolu bulunmaktadır. Ayrıca Karadeniz Sahil Yolu Karasu ilçesinin sınırları içerisinden geçmektedir.

Karasu, lokasyon olarak İstanbul, Kocaeli, Ankara ve Bursa gibi büyük şehirlere yakınlığı ile dikkat çekmektedir. Aynı zamanda 2015 yılı itibari ile Resmi Gazete’de yayınlanan habere göre, Karasu Otomotiv İhtisas Endüstri Bölgesi olarak seçilmiştir. Bu kararın da etkisi ile Karasu’nun ilerleyen yıllarında daha da büyüyeceği tahmin edilmektedir.

Marmara bölgesi sınırları içerisinde yer alan Karasu’da, Karadeniz’e olan yakınlığının da etkisi ile daha çok Karadeniz iklimi görülmektedir. Yazları aşırı sıcaklıklar olmazken kışları da çok soğuk geçmez. Genel itibari ile ılık bir iklim bulunan Karasu’da en önemli ekonomik faaliyetler: Turizm, Tarım, Hayvancılık ve Sanayi’dir.

Yerel halkın birçoğu tarım ve hayvancılık ile ilgilense de özellikle yaz aylarında Turizm sektörü daha fazla ilgi odağı konumundadır. Bu bakımdan bakıldığında da kış nüfusu 57.000 olan Karasu’da yaz nüfusunun 500.000-800.000 civarında olduğu bilinmektedir.

Son yıllardaki yatırımlar ve tanıtım faaliyetleri ile özellikle inşaat sektörünün hızla geliştiği Karasu’da, bu duruma paralel olarak turizm sektörünün de hızla büyüdüğünü söylemek mümkündür.

Sadece turizm değil aynı zamanda sanayiye de önem veren Karasu Belediyesi, özellikle liman inşaatının bitişi ile yerli yabancı birçok sanayi firmasına da kapılarını açmayı planlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda yapımına devam edilen Karasu Demiryolu projesi oldukça önem arz etmektedir.

Karasu’ya ulaşım

Karasu konumu itibari ile birçok büyük şehire olan yakınlığı ile dikkat çekmektedir. Bunların en basında; İstanbul, Ankara, Bursa ve Kocaeli gibi şehirlerdir gelmektedir.

Karasu’ya İstanbul’dan ulaşım otobüs ile 2 buçuk saat,

Karasu’ya Ankara’dan ulaşım otobüs ile 4 saat,

Karasu’ya Bursa’dan ulaşım otobüs ile 3 buçuk saat,

Karasu’ya Kocaeli’nden ulaşım otobüs ile 2 saat,

Karasu bağlı olduğu il olan Sakarya’ya otobüs ile ulaşımı ise 45 dakika sürmektedir.

Karasu turizm

Karasu son yıllarda artan turizm faaliyetleri ile Marmara bölgesinde adından sıkça söz ettiren ve dikkat çeken bir ilçe konumundadır. Yaz nüfusunun 500.000-800.000 civarında olduğu Karasu’da, her kesim için turizm faaliyeti bulunmaktadır. Deniz turizminin yanında aynı zamanda da trekking etkinliklerine de ev sahipliği yapan ilçede birçok doğa harikası yer bulunmaktadır.

Karasu’da yaz turizm genel olarak Haziran ayının başı itibari ile başlarken Ağustos aynın sonlarına doğru sona ermektedir. Her ne kadar yazlıkçı misafirler bu dönemlerde ilçeden ayrılsalar da yerel halk özellikle Ağustos ayı sonrası deniz faaliyetlerine devam etmekte olup, faaliyetlerini Eylül ayının sonlarına kadar sürdürmektedir.

Karasuda gezilecek yerler;

Deniz ve sahil alanları: Plaj, 32 Evler, Akkum

Restoran (Çay bahçeleri, Alkollü alkolsüz içecekler vs.): Yeni mahalle, Çarşı merkez

Trekking, doğa yürüyüşü alanları: Maden deresi, Acarlar longozu

Karasu ekonomi

Karasu’da ekonomi Tarım, Hayvancılık, Turizm ve Sanayi üzerine kuruludur. Tüm ekonomik faaliyetlerin bir şekilde sürdürüldüğü ilçede, en büyük ekonomik kaynak tarım ve hayvancılıktır. Daha çok yerel halkın faaliyetlerini sürdürdüğü tarım ve hayvancılık dışında özellikle yaz aylarında Turizm sektörü de ciddi bir ekonomik gelir sağlamaktadır.

Turizm ve sanayileşmenin hızla büyüdüğü ilçede ilerleyen yıllarda tarım ve hayvancılığın yerini bu alanların alacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Karasu’da yaşam

Yerel halkın büyük çoğunluğu Karasu merkez bölgesine bağlı alanlarda yaşamaktadır. Yaz aylarında ise deniz kenarı olan bölgeler rağbet görmektedir. Karasu’da gerek yerel halk gerekse yazlıkçılar için birçok önemli bölge bulunmaktadır. Bunların başında; Karasu merkez, Karasu plaj, Karasu Yenimahalle, Karasu 32 evler ve Karasu Akkum bölgeleri gelir.

Kış aylarında akşam 10’a kadar açık olan birçok işletme özellikle yazın gelmesi ile beraber minumum gece 01:00’a kadar açık bulunmaktadır. Bu durum sahil kenarında yer alan işletmeler için daha ileri saatlere kadar geçerlidir.

Karasu merkezinde bütün işlerinizi halledebileceğiniz gibi diğer bölgelerde de hiçbir sorun yaşamadan ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Karasu ile ilgili bilgiler

Coğrafi konum: Marmara Bölgesi

Bağlı olduğu il: Sakarya

Nüfusu: 57.000

İklimi: Karadeniz iklimi

Ekonomik faaliyetler: Turizm, Sanayi, Tarım, Hayvancılık

Belediye siyasi parti: AK Parti (2015)

Kumsal uzunluğu: 22 kilometre

Turizm bölgeleri: Yeni mahalle, Plaj, 32 Evler, Akkum

Önemli özellikleri: Liman’ı bulunmakta, Tren yolu inşaatı devam etmekte, Karadeniz Sahil Yolu üzerinde bulunmakta.

Ulaşım: İstanbul 2 saat, Ankara 3 saat, Bursa 2 saat, Kocaeli 1 saat, Sakarya 40 dakika,

Büyük proje: Karasu Otomotiv İhtisas Endüstri Bölgesi ina edilmesi (Resmi Gazete 2015 yılı)