Karasu yazlık yorumları

Karasu yazlık yorumları

Karasu yazlık yorumları

2005 yılından sonra ciddi derece büyüme gerçekleştiren Sakarya Karasu, günümüzde adından sıkça söz ettiren bir tatil bölgesi olmayı başardı. Uzun yıllardır yapılan yatırımlar ile büyük yatırımcılarında dikkatini çekmeyi başaran Karasu’da her geçen gün yeni bir projeye rastlamak mümkün.

Özellikle İstanbul, Bursa, Ankara ve Kocaeli gibi bölgelerden irili ufaklı yatırımcılar çeken Karasu, son yıllarda emlak sektöründe de adından sıkça söz ettirmeyi başardı. İstanbul’a yakınlığı ile burada yaşayan insanların bir numaralı yazlık bölge tercihi konumuna gelen Karasu her geçen yıl binlerce turist ağırlamakta.

Önceleri sadece yaz aylarında turist ağırlayan Karasu, günümüzde ise daha çok kalıcı turist ağırlamakta ve bu sayede yatırımcılar yaz kış Karasu’da kalabilmekte.

Çeşitli inşaat firmalarının İstanbul gibi büyük yerleşim yerlerinde yaptığı reklam çalışmaları ile binlerce insan Karasu’dan yazlık almakta. Bu yazlıkları çoğu kişiler yatırım amaçlı kullanırken bazıları sadece kendileri için ayırmakta.

Genellikle alınan evlere baktığımızda hep sahil kesimi boyunca sıralandığını görmekteyiz. Yazlık alan yatırımcılar bu yatırımları ya kiraya vererek ya da ilerleyen yıllarda satarak kar’a dönüştürebilmekte.

Özellikle Karasu Üniversitesinde okuyan öğrencilerin bu alanda yatırımcılar için bir numaraları hedef kitle olduğunu söylemek mümkün. Karasu Meslek Yüksekokulu’nun sahil kesiminde yer alması orada yatırım yapan kişiler için ekstra bir kira getirisi olarak göze çarpmakta.

2017 yılı itibari ile ortalama bir yazlığın Karasu’da 70-150 bin civarı bir fiyata tekabül ettiğini söyleyebiliriz. Bu fiyat farkı, denize yakınlık, metre kare cinsinden büyüklük ve merkezi lokasyon özelliklerinden oluşmaktadır.

Karasu’dan yazlık almak için en uygun yerler Plaj bölgesi, 32 Evler ve Akkum bölgeleridir. Bu bölgelerden yapılabilecek bir yatırım birkaç yıl sonra sizlere artı olarak geri dönebileceğinden şüphe yok. Örnek vermek gerekirse, 2012 yılından 40-60 bin civarından satılan Karasu yazlıkları günümüzde 70-150 bin bandına kadar çıkmış bulunmaktadır. Bundan 2-3 yıl sonrasındaki fiyatların ise daha da yüksek olacağı aşikardır.

Karasudan ev alınır mı, yazlık almak mantıklı mı

Karasudan ev alınır mı, yazlık almak mantıklı mı

Karasudan ev alınır mı, yazlık almak mantıklı mı

Son yıllarda yapılan reklamlar ve artan yatırımlar ile Karasu’dan yazlık almak oldukça iyi bir yatırım olarak göze çarpıyor. Karasu’dan henüz daha 5 yıl öncesine kadar 30-40 bin TL’ye alınabilecek evlerin fiyatları günümüzde 80-140 bin TL’ye kadar çıkabilmekte. Bu durumun oluşmasında en büyük faktör tabi ki Karasu’da artan yatırımlar ve reklamlar sayesinde ülke genelinde isminin duyulması.

Özellikle İstanbul, Kocaeli ve Ankara gibi metropol şehirlerinde yapılan tanıtım amaçlı reklam kampanyaları Karasu’yu ülke genelinde tanıtmaya oldukça yardım oldu. Hal böyle olunca da bunu fırsat bilen yatırımcılar Karasu’da ki ev ve arsa fiyatlarının her yıl kademeli olarak artmasına ön ayak hazırladı.

5 yıl öncesine kadar gerek arsa gerekse ev alımları düşük miktarda ve seyrek olarak devam etmekteyken günümüzde her yıl özellikle de yaz aylarının yaklaşması ile beraber hem arsa hem de ev alanların sayısı her ay binleri bulmakta.

Karasu’ya havadan bir görüntü ile bakıldığında ne denli bir gelişme gösterdiğini daha iyi anlayabilirsiniz. Bu bakımdan aşağıda görselli incelemenizi tavsiye ederiz.

Karasu havadan görünüm

İstanbul’a yakın tatil yeri
İstanbul’a yakın tatil yeri

Görüldüğü gibi Karasu’da neredeyse arsa almak artık imkansız hale geldi. Her yer yapılaşma ile doldu taştı ve bu bakımdan yatırım amaçlı ev almak isteyen bireyler daha çok Karasu merkezinden uzaklaşarak ya liman bölgesi yada Akkum bölgesi gibi yerlerden ev-arsa aramaya başladılar.

Yapılan Liman ve yakında gelecek projesi hazır olan Tren yolu ile beraber Karasu’nun gelişimi önlenemez bir şekilde yükseleceğe benziyor. Sadece turizm alanında değil sanayi alanında da hızla büyüme gösteren Karasu, tarım ilçesi özelliğini yavaş yavaş yitirerek daha çok turizm ve sanayi ilçesi olma yolunda gidiyor. Özellikle önümüzde ki 3-5 yıla kadar Karasu’nun çevre ilçelere oranla çok fazla gelişebileceğini söylemek mümkün. Henüz tren yolu tam olarak devreye girmeden bu kadar gelişen Karasu’nun tren yolu devreye girdikten sonra artacak olan sanayi yatırımları önümüzdeki yıllarda ev-arsa almak oldukça zor olacağa benziyor.

Bu döneme kadar Karasu’ya yatırım yapan bireyler şimdiden meyvelerini toplamaya başlamışken yeni yatırımcıların ellerini çabuk tutmaları gerektiği söyleniyor. Zira her geçen yıl gelişen Karasu’da fiyatlarda her geçen gün kat ve kat artmakta.

Karasuda yazlık fiyatları

Karasuda yazlık fiyatları

Karasuda yazlık fiyatları

2016 yılı yaz ayının içerisinde olduğumuz bu dönemde, Karasu’da yazlık fiyatları da yavaş yavaş belirlenmeye başlandı. Karasu’da yazlık fiyatlarındaki en önemli unsur ise denize yakınlık ve genel ulaşılabilirlik olarak dikkat çekmekte.

Merkeze yakın olan evlerde satılık fiyatları daha ucuzken denize yakın sahil kesiminde ki evlerde yazlık fiyatları daha yüksek rakamlarda seyretmekte. Özellikle plaj bölgesi yazlık fiyatları ile liman ve akkum bölgesi yazlık fiyatları farklılık göstermekte. En pahalı yazlıklar, plaj ve 32 evler lokasyonların da yer almakta. Daha düşük bütçeli aileler için en iyi tercih ise Akkum bölgesi olarak görülmekte.

Liman bölgesinde yapılan sanayileşme çalışmaları bölgenin ilerleyen dönemlerde sanayi üzerine gelişme göstereceğinin sinyallerini verirken, Akkum bölgesi ise daha sakin ve diğer bölgelere oranla daha düzenli bir yapılaşma gözlemlenmekte. Özellikle orta yaş üstü kesimin tercih ettiği Akkum, gerek günlük yaşantısı gerekse gece hayatı bakımından daha sakin bir izlenim vermekte.

Karasuda 2016 yılı itibari ile yazlık ev fiyatları ortalama 80.000 ile 140.000 arasında seyretmekte. Bu durumun oluşmasındaki en büyük sebep kuşkusuz satın alınacak evin lokasyonu.