Karasuda gezilecek yerler

Karasuda gezilecek yerler

Karasuda gezilecek yerler

ACARLAR LONGOZU

Sakarya’nın Karasu ilçesi sınırları içinde bulunan Acarlar longozu, Edirne’de bulunan İğneada longoz’u ile birlikte Türkiye’nin en büyük longoz (subasar) ormanlarındandır. Uzunluğu 7.5 km olan longozun genişliği ise 250-1250 m’dir. Doğal sit alanı olarak kabul edilen Karasu Acarlar longozu, Sakarya nehrinin 5 km batısındadır ve Karasu ile arasında 20 km’lik bir mesafe vardır.

Acarlar longozu’nda bazı endemik bitki türleriyle birlikte, birçok hayvan türü de yaşamaktadır. Özellikle göçmen kuşların üreme ve kışlama alanı olan Karasu Acarlar longozu’nun çevresinde; sincap, gelincik, tilki ve yaban domuzu gibi hayvanlara da rastlamak mümkündür. Endemik bir bitki türü olan ‘Su menekşesi’ ülkemizde sadece Karasu Acarlar longozunda bulunmaktadır.

Longoz’un orman alanında; karaağaç, kayın ve kızılağaç çeşitleri yaygınlık göstermektedir. Bunun yayında, Acarlar longozu’nda olta balıkçılığı için de uygun bir ortam bulunmaktadır. Longozda başlıca bulunan balık çeşitleri ise; sazan, yayın ve kızılkanat’tır.

Karasu Acarlar longozu’nun kenarında, yürüyüş yolları, restaurantlar ve piknik alanları mevcuttur. Bunun yanında isteyenler için deniz bisikleti alternatifi de düşünülmüş. Deniz bisikleti ile longoz’da küçük çaplı seyahat edebilir, muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Acarlar longozu fotoğrafları için tıklayınız

MADEN DERESİ

Karasu maden deresi, Sakarya’nın karadeniz kıyısında yer almaktadır. Maden deresi bulunduğu konum itibari ile Karasu ve Kocaali ilçelerinin sınırları arasında bulunmaktadır. Kuzeye doğru akan Maden Deresi, kaynağını Çamdağı’n dan alır.

Son yıllarda ziyaretçi sayısı hızla artan Maden Deresi, Sakarya bölgesinin en önemli turizm kaynaklarından biri haline gelmiştir. Her yıl yüzlerce ziyaretçi ağırlayan Maden Deresi, yapılan çalışmalar ile daha güzel bir görünüme kavuşturulmuştur. Trekking ve piknik organizasyonlarının düzenlendiği maden deresine ulaşım özel araçlar ile sağlanmaktadır.

Bunun dışında son zamanlarda, kamp yapmak isteyenler için de önemli bir alternatif haline gelmiştir Karasu maden deresi.

Maden deresine gidebilmek için Karasu veya Kocaali merkezlerinden herhangi bir toplu taşıma aracı bulunmamaktadır. Bu bakımdan maden deresine ulaşabilmek için özel araç şarttır.

Maden deresinin toplam uzunluğu 30 kilometredir.

Osmanlı döneminde maden ocağı olarak kullanılan maden deresi, bir Fransız firması tarafından işletilmekteydi. Fransız firma, maden deresinin bulunduğu bölgede, kurşun, çinko, altın ve boraks madenlerini çıkartmaktaydı. Zamanla bu uğraşlar yerini piknik, trekking ve kamp gibi etkinliklere bırakmıştır.

Maden deresi ve çevresi Trekking, piknik ve kamp gibi organizasyonlarının dışında, doğa fotoğrafçılığı için de son derece uygundur.

Maden deresinde özel kurumlar tarafından inşa edilmiş yerleşkelerde konaklama imkanı da bulunmaktadır. Günübirlik ziyaretler dışında, birkaç günlük konaklamalar da yapılabilmektedir.

Maden deresi fotoğrafları için tıklayınız

KÜÇÜKBOĞAZ GÖLÜ

Birçok derenin birleşmesi ile oluşan Karasu küçükboğaz gölü, dinlendirici özelliği ile dikkat çekiyor. Etrafında irili ufaklı birçok çam ağacı bulunan Karasu küçükboğaz gölü, özellikle hafta sonları piknik yapmak isteyenlerin uğrak durağı konumunda.

Denize sıfır konumda bulunması sebebi ile, çok yağış alan zamanlarda küçükboğaz gölü ile Karadeniz birleşiyor. Bu da tatilcilere aynı anda hem tatlı, hem de tuzlu suda yüzme imkanı sağlıyor. Bu açıdan bakıldığında nadir bulanan doğal oluşumlardan olan Karasu küçükboğaz gölü, olta balıkçılığı tutkunlarına da ev sahipliği yapıyor. Gölde;  sazan, kızılkanat ve tatlı su kefali gibi balık türleri bulunuyor.

Toplu taşıma araçları ile ulaşım mümkün olup, şehir merkezine uzaklığı 27 km Karasu küçükboğaz gölü, birçok dinlenme tesisine sahip olup, kamp tutkunları için de oldukça elverişli bir konuma sahip.

Ayrıca Karasu küçükboğaz gölü, son dönemdeki yatırımlar ile, kır düğünü organizasyonları için de önemli bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Küçükboğaz gölü fotoğrafları için tıklayınız

YENİ MAHALLE

Karasu’nun en çok ziyaretçi çeken bölgelerinden biridir. Karasu Yeni mahalle kendine has özellikleri ile dikkat çekmektedir. Sakarya nehrinin, Karadeniz ile birleştiği noktaya ev sahipliği yapan Karasu Yeni Mahalle, gerek günü birlik ziyaretçiler, gerekse yerel halk tarafından en çok ziyaret edilen bölgelerden biri konumundadır.

Karasu yeni mahalle, Sakarya nehrinin Karadeniz’e döküldüğü alanda, nehir kenarında ardı ardına sıralanmış restoran ve aile çay bahçeleri ile ziyaretçilerine eşsiz bir manzara sunmaktadır. Sakarya nehrinin ve Karadeniz’in birleşmesi ile oluşan ahenk ile ziyaretçilerine görsel bir şölen sunan Yeni mahalle, Karasu’nun en gözde bölgelerinden biridir.

Karasu Yeni mahalle’ye ulaşım son derece kolay olup, Karadeniz sahil yolu üzerinden direkt olarak ulaşım sağlanabilmektedir. Bunun dışında konumu itibari ile Karasu merkezinin biraz dışında olmasına rağmen Karasu Yeni mahalleye, toplu taşıma araçları ile de ulaşabilmek mümkündür.

Karasu Yeni mahallede, isterseniz alkollü alkolsüz içeceklerin yer aldığı restoranlarda oturup Sakarya nehrinin ve Karadeniz’in tadını çıkarabilir, isterseniz de aile çay bahçelerinde zaman geçirebilirsiniz.

Yeni mahalle fotoğrafları için tıklayınız