Yerli otomobil Karasu’da üretilecek

Yerli otomotiv Karasu'da üretilecek

Yerli otomobil Karasu’da üretilecek

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından tanıtımı yapılan ”Yerli Otomobil” ülkenin gündemi oturdu. Uzun yıllar sonra ülkemizin ilk yerli otomobil icadının açıklandığı bu tanıtımda bir çok farklı görüşte ortaya çıktı. Özellikle otomobilin Cadillac tarzı otomobile aşırı benzediği yönünde yapılan eleştiren devam etmekte iken bu otomobillerin nerede seri üretime başlayacağı konusunda resmi bir açıklama gelmedi.

08.04.2015 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından Karasu’nun Otomotiv Sanayi Merkezi ilan edilmesi üzerine bu tarz büyük çaplı otomotiv projelerinin Karasu’da kurulacak fabrikalarda yapılması gerektiği bir kesimin ortak görüşü. Hal böyle olunca da yerli otomotiv araçlarının seri üretimine Karasu’da kurulacak fabrikalardan başlanabileceği tahmin ediliyor.

Yerli otomobilin Cadillac tarzı araçlara benzemesi ile yapılan yorumlardan birinde ”Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık‘ın fotoğraflarını paylaştığı yerli araç prototipi, Cadillac’a benzerliğiyle tartışma yarattı. Ancak bu otomobil Cadillac’ın benzeri değil, kendisiydi. Otomotiv endüstrisinde benzer uygulamalar özellikle uzakdoğulu üreticilerin büyümeye başladığı yıllarda çokça yapıldı. Buradaki tartışma, sadece platformu kullanılıp, seri üretime geçildiğinde görünümü tamamen değişeceği söylendiği halde, paylaşılan fotoğrafların bir başka ve artık üretilmeyen modele ait olmasından çıktı.” yönünde.