Karasu denizi temiz mi

Karasu denizi temiz mi

Karasu denizi temiz mi

22 kilometrelik sahil uzunluğu ile Türkiye’nin en büyük denize girilebilir sahil uzunluğuna sahip olan Karasu’nun her bölgesinde denize girme imkanı bulunmaktadır. 3 ana bölgeye ayrılan Karasu’da turistlerin en çok ilgi gösterdiği tatil bölgesi Plaj kesimidir. Luna Park ve birçok eğlence mekanında burada bulunması bu bölgenin diğer bölgelere oranla daha çok ziyaretçi çekmesinde ana unsurdur.

Her yıl sahil boyunca belediye ekipleri tarafından temizlik işlemleri yapılmakta olan Karasu sahilinde gönül rahatlığı ile denize girebilirsiniz.

Her yazın başında çeşitli temizlik ekipmanlar ile sahil boyunca temizlik yapılmakta ve Karasu sahili bu temizliğin ardından turistlere ve yerli halkın hizmetine açılmaktadır.

Zaman zaman oluşan rüzgarlar ve doğal afetler ile bazen sahil alanlarında oluşan kötü görüntülerde Belediye ekipleri tarafından sürekli olarak denetlenerek eski haline kavuşturulmaktadır.

Denizin içi ise son yıllarda yapılan dalga kıranlarında etkisi ile bazı bölgelerde taşlanmalar mevcuttur. Ancak yine bu sorununda giderilmesi için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Özellikle dalga kıranların bulunduğu alanlarda deniz dibine dalışlardan uzak durmakta fayda vardır. Aynı zamanda iki dalga kıran arasında yüzmeye çalışmakta hava ve deniz durumuna göre tehlike teşkil edebilmektedir. Bu bakımdan iki dalga kıran arasında deniz kötü iken yüzmekten kaçınmak gerekmektedir.

Karasu’da turizm

Karasu'da turizm

Karasu’da turizm

Marmara bölgesinde Sakarya iline bağlı olan Karasu’da turizm faaliyetleri son yıllarda ciddi derecede artış göstermiştir. En önemli ekonomik faaliyetlerinden biri olan Turizm ve Sanayi ile Karasu göç alan bir ilçe konumuna gelmiştir.

Özellikle 2005 yılından itibaren çeşitli inşaat firmaları ve Karasu Belediyesi’nin tanıtımları sonucunda Karasu, ciddi bir turizm ilçesine dönüşmüştür. 2015 yılı verilerine göre Karasu’ya yazlık ortalama 700.000 ziyaretçi gelmektedir. Bu durum, özellikle altyapı bakımından çeşitli problemler doğursa da, turizm açısından bakıldığında son derece önemli bir tanınırlık yaratmıştır.

Karasu’da gezilecek ve görülecek yerlerden bazıları;

  • Acarlar Longozu
  • Maden Deresi
  • Küçük Boğaz
  • Yeni Mahalle
  • Plaj

Yukarıda yer alan gezilebilecek yerler, Karasu’nun belli başlı alanlarıdır. Bunlar dışında özellikle deniz turizmi açısından çeşitli bölgelere ayrılan Karasu’da, 22 kilometrelik Dünya’nın en uzun 3.kumsalı bulunmaktadır. Karasu’da sahil bölgesi Yeni Mahalle, Plaj, 32 Evler, Akkum ve Küçük Boğaz olmak üzere 5’e ayrılmıştır.

Yazın nüfusun büyük bir çoğunluğu bu alanlarda ikamet ederken, yerel halkın birçoğu ise yaz kış Karasu merkezinde yer almaktadır.

Karasu’da eğlence sektörü yaz aylarında aktif hale gelirken, bu anlamda plaj bölgesi başı çekmektedir.

Özellikle Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri yakın il ve ilçelerden gelen günübirlik tatilciler ile bu günlerde neredeyse 22 kilometrelik sahil bandında yer bulmak imkansız hale gelmektedir. Gece hayatı oldukça hareketli ve eğlenceli olan Karasu’da, sessizliği seven tatilciler için de çeşitli alanlar mevcuttur. Sakin bir tatil isteniyorsa Akkum ve Yeni Mahalle bölgeleri daha uygunken, gece kulübü ve eğlenceye yönelik alternatifler isteyenler için de Plaj ve 32 Evler bölgeleri daha doğru tercihler olacaktır.