Karasu limanı

Karasu limanı

Karasu limanı

Temeli, 1995 yılında atılan ve çeşitli aksamalar sebebiyle henüz bitirilemeyen Karasu limanında artık sona gelindi. Limanın 2016 yılının sonlarına doğru bitirilmesi bekleniyor.

Batı Karadeniz’in en büyük limanlarından biri olacak olan Karasu limanı ile, Romanya, Bulgaristan, Ukrayna ve Rusya’dan gelen yükün Akdeniz Limanı’na (yapılmakta olan) tren yoluyla ulaştırılması, Uzak Doğu ve Avrupa’dan Akdeniz Limanı’na, Mersin’e gelen yükün de tren yoluyla Karasu Limanı’na ulaştırılarak buradan karşı kıyı ülkelere ulaştırılması hedefleniyor.

20 bin tonluk gemilerin yanaşabileceği şekilde tasarlanan liman ile, Karadeniz’e getirilen yüklerin tren yoluyla İç Anadolu ve Akdeniz’e ulaştırılması amaçlanıyor.

Bunlarla birlikte “Otomotiv Şehri Sakarya Projesi” kapsamında yabancı otomobil markalarının yanında, Karasu’da üretilmesi planlanan yerli otomobilin de, ihracatı açısından oldukça önem arz eden Karasu limanı, iş dünyası tarafından sabırsızlıkla bekleniyor.

Tren yolu ve liman projeleri bittiğinde Karasu’nun;  ticaret, turizm ve sanayide, Türkiye’nin en önemli ilçelerinden biri haline gelmesi hedefleniyor.