Karasu’da gezilmesi gereken 3 yer

Karasu'da gezilmesi gereken 3 yer

Karasu’da gezilmesi gereken 3 yer

Eğer bu yıl tatil planınızı Karasu’dan yana kullanmak istiyorsanız, Karasu’ya gidip de görmeden gelmemeniz gereken 3 yeri sizler için bu yazımızda derledik. 3 Doğa harikası yer olan Acarlar Longozu, Maden Deresi ve Küçük Boğaz Gölü sizler için harika bir deneyim olacak.

Acarlar longozunda tekne turu ile binlerce canlının yaşadığı yemyeşil bir doğa sizi bekliyor, Maden deresinde ise dilerseniz ailece piknik yapabilir dilerseniz de uzun bir doğa yürüyüşe eşlik edebilirsiniz. Küçük boğaz gölünde yine ailenizle beraber piknik organizasyonları yapabilir veya doğa harikası görüntüsü ile huzur bulabilirsiniz.

İşte sizler için derlemiş olduğumuz Karasu’da gezilmesi gereken 3 yer

1 – Acarlar Longozu

Sakarya karasu acarlar longozu
Sakarya karasu acarlar longozu

Sakarya’nın Karasu ilçesi sınırları içinde bulunan Acarlar longozu, Edirne’de bulunan İğneada longoz’u ile birlikte Türkiye’nin en büyük longoz (subasar) ormanlarındandır. Uzunluğu 7.5 km olan longozun genişliği ise 250-1250 m’dir. Doğal sit alanı olarak kabul edilen Karasu Acarlar longozu, Sakarya nehrinin 5 km batısındadır ve Karasu ile arasında 20 km’lik bir mesafe vardır.

Acarlar longozuna nasıl gidilir? Acarlar longozu hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

2 –  Maden Deresi

Sakarya karasu maden deresi
Sakarya karasu maden deresi

Son yıllarda ziyaretçi sayısı hızla artan Maden Deresi, Sakarya bölgesinin en önemli turizm kaynaklarından biri haline gelmiştir. Her yıl yüzlerce ziyaretçi ağırlayan Maden Deresi, yapılan çalışmalar ile daha güzel bir görünüme kavuşturulmuştur. Trekking ve piknik organizasyonlarının düzenlendiği maden deresine ulaşım özel araçlar ile sağlanmaktadır.

Maden deresine nasıl gidilir? Maden deresi hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

3 – Küçük Boğaz Gölü

Sakarya karasu küçük boğaz gölü
Sakarya karasu küçük boğaz gölü

Denize sıfır konumda bulunması sebebi ile, çok yağış alan zamanlarda küçükboğaz gölü ile Karadeniz birleşiyor. Bu da tatilcilere aynı anda hem tatlı, hem de tuzlu suda yüzme imkanı sağlıyor. Bu açıdan bakıldığında nadir bulanan doğal oluşumlardan olan Karasu küçükboğaz gölü, olta balıkçılığı tutkunlarına da ev sahipliği yapıyor. Gölde;  sazan, kızılkanat ve tatlı su kefali gibi balık türleri bulunuyor.

Küçük boğaz gölüne nasıl gidilir? Küçük boğaz gölü hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Karasu’da hayat nasıldır

Karasu’da hayat nasıldır

Karasu’da hayat nasıldır

Tipik bir tatil ilçesi özelliği taşıyan Karasu’da, hayatın genel işleyişi de bu özelliğine uygun bir şekilde devam etmektedir. Her tatil yöresi gibi Karasu’da da yazlar hareketli, kışlar ise durağan geçmektedir. Kış aylarında genel yapısı itibari ile yerel halk ağırlıklı bir yaşam sürülen Karasu’da, yazın ise tam tersi bir durum söz konusudur. Yaz aylarından gelen yazlık ziyaretçiler ile beraber tam bir festival havası bulunmaktadır.

Kış aylarında genelde şehir merkezinde toplanan alışveriş alanları, çeşitli eğlence mekanları ve kafeler ile günlük hayatın geride bırakıldığı Karasu’da, yazın tüm şehir sahil kesiminde toplanmaktadır. Yaz aylarında aktif olan sahilde ki eğlence mekanları, restorantlar, bar ve diskolar ile oldukça hareketli bir yaz dönemi geçmektedir.

Küçük bir ilçe olmanın vermiş olduğu avantaj ile ucuz bir hayatı bulunan Karasu’da asgari ücret ile geçinmek bile mümkün diyebiliriz. Özellikle barınma ihtiyacınızı karşılayacağınız ev size ait ise asgari ücret ile rahatça geçinebilirsiniz ki yerel halkın birçoğu bu şekilde yaşamlarını sürdürmektedir.

Yerel halkın en büyük uğraşı tarım ve hayvancılık gibi gözlemlense de özellikle yaz aylarına doğru artan sahil bölgesi yatırımları da dikkat çekmektedir. Yerel halkın açmış olduğu, eğlence mekanları, alışveriş alanları ve daha bir çok farklı hizmet unsurunu yaz aylarında bulabilirsiniz.

Karasu’da ulaşım konusunda da herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Sadece yaz aylarında artan nüfus ile beraber bazı alanlarda trafik sıkışıklığına rastlayabilirsiniz ki bu durum bu tarz bölgeler için oldukça olağandır. Karasu’da ulaşım hemen hemen her yere rahatlıkla sağlanabilmektedir. Şehir içi minibüsler ile Karasu’nun her bölgesine ulaşım 5 dakika ile maksimum 15 dakika arasında değişebilmektedir.

Karasu’da yerleşim alanlarını detaylı bir şekilde incelediğimizde, yerel halkın çarşı merkez ve civarında toplandığını, yazlık kesimin ise sırası ile Yeni mahalle, Liman Bölgesi, Plaj, 32 Evler ve Akkum alanlarında barındığını söyleyebiliriz.

Karasu’da farklı bir aktivite yapmak isteyen bireyler içinde birden çok imkan bulunmaktadır. Acarlar longozunda güzel bir doğa ziyareti yapabileceğiniz gibi Maden deresinde eşsiz bir piknik ziyafeti yapabilirsiniz. Ayrıca Küçükboğaz gölü’de Karasuda gezilmesi gereken yerler listesinin başlarında gelmektedir.