Karasudan ev alınır mı, yazlık almak mantıklı mı

Karasudan ev alınır mı, yazlık almak mantıklı mı

Karasudan ev alınır mı, yazlık almak mantıklı mı

Son yıllarda yapılan reklamlar ve artan yatırımlar ile Karasu’dan yazlık almak oldukça iyi bir yatırım olarak göze çarpıyor. Karasu’dan henüz daha 5 yıl öncesine kadar 30-40 bin TL’ye alınabilecek evlerin fiyatları günümüzde 80-140 bin TL’ye kadar çıkabilmekte. Bu durumun oluşmasında en büyük faktör tabi ki Karasu’da artan yatırımlar ve reklamlar sayesinde ülke genelinde isminin duyulması.

Özellikle İstanbul, Kocaeli ve Ankara gibi metropol şehirlerinde yapılan tanıtım amaçlı reklam kampanyaları Karasu’yu ülke genelinde tanıtmaya oldukça yardım oldu. Hal böyle olunca da bunu fırsat bilen yatırımcılar Karasu’da ki ev ve arsa fiyatlarının her yıl kademeli olarak artmasına ön ayak hazırladı.

5 yıl öncesine kadar gerek arsa gerekse ev alımları düşük miktarda ve seyrek olarak devam etmekteyken günümüzde her yıl özellikle de yaz aylarının yaklaşması ile beraber hem arsa hem de ev alanların sayısı her ay binleri bulmakta.

Karasu’ya havadan bir görüntü ile bakıldığında ne denli bir gelişme gösterdiğini daha iyi anlayabilirsiniz. Bu bakımdan aşağıda görselli incelemenizi tavsiye ederiz.

Karasu havadan görünüm

İstanbul’a yakın tatil yeri
İstanbul’a yakın tatil yeri

Görüldüğü gibi Karasu’da neredeyse arsa almak artık imkansız hale geldi. Her yer yapılaşma ile doldu taştı ve bu bakımdan yatırım amaçlı ev almak isteyen bireyler daha çok Karasu merkezinden uzaklaşarak ya liman bölgesi yada Akkum bölgesi gibi yerlerden ev-arsa aramaya başladılar.

Yapılan Liman ve yakında gelecek projesi hazır olan Tren yolu ile beraber Karasu’nun gelişimi önlenemez bir şekilde yükseleceğe benziyor. Sadece turizm alanında değil sanayi alanında da hızla büyüme gösteren Karasu, tarım ilçesi özelliğini yavaş yavaş yitirerek daha çok turizm ve sanayi ilçesi olma yolunda gidiyor. Özellikle önümüzde ki 3-5 yıla kadar Karasu’nun çevre ilçelere oranla çok fazla gelişebileceğini söylemek mümkün. Henüz tren yolu tam olarak devreye girmeden bu kadar gelişen Karasu’nun tren yolu devreye girdikten sonra artacak olan sanayi yatırımları önümüzdeki yıllarda ev-arsa almak oldukça zor olacağa benziyor.

Bu döneme kadar Karasu’ya yatırım yapan bireyler şimdiden meyvelerini toplamaya başlamışken yeni yatırımcıların ellerini çabuk tutmaları gerektiği söyleniyor. Zira her geçen yıl gelişen Karasu’da fiyatlarda her geçen gün kat ve kat artmakta.

Karasu’da satılık daireler

Karasu’da satılık daireler

Karasu’da satılık daireler

Marmara bölgesinin son yıllardaki en büyük turizm merkezlerinden biri haline gelen Karasu, emlak sektörünün de hızla geliştiği bir ilçe oldu. Özellikle 2010 yılı sonrasındaki yatırımlar ile adından söz ettiren Karasu, yerli yabancı birçok firmanın gözdesi haline geldi. Hal böyle olunca, Karasu’daki satılık ev  fiyatları da giderek yükselmeye başladı.

2010 yılı öncesi Karasu’da satılık ev fiyatları ortalama 40.000 tl seviyesindeyken , 2015 yılı itibari ile satılık ev fiyatları ortalama 70.000 tl seviyesine ulaştı.

Özellikle yakın illerden oldukça rağbet gören Karasu; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Ankara’daki turizm yatırımcılarının ilgi odağı konumuna geldi.

Karasu’da yer alan satılık evlerde en çok ilgiyi ise Karasu sahil bölgesi çekiyor. Bu alanda da Plaj, 32 evler ve Akkum bölgeleri liste başı konumunda. Karasu’da en çok tercih edilen satılık evler ise 1+1 ve 2+1 şeklindeki yazlıklardan oluşuyor.

Yapılan emlak yatırımları ile her geçen gün büyüyen ve gelişen Karasu’da kat içindeki dairelerden çok, site içinde bulunan satılık ev’ler daha fazla ilgi görüyor.

Karasu’da satılık evlerin fiyat ortalaması ise denize yakınlığı ile doğru orantılı olarak değişiyor. Denize yakın bölgelerdeki satılık evler ile denize uzak bölgelerde yer alan satılık evler arasında ciddi bir farkı oluştuğunu söylemek mümkün.

Liman inşaatı, tren yolu inşaatı, Karadeniz sahil yolu üzerinde yer alması, İstanbul ve Ankara gibi büyük illere yakınlığı ile dikkat çeken Karasu’da ilerleyen yıllarda satılık evlerin fiyatlarının daha da yükseleceğini söylemek yanlış olmayacaktır.