Karasu’da gezilmesi gereken 3 yer

Karasu'da gezilmesi gereken 3 yer

Karasu’da gezilmesi gereken 3 yer

Eğer bu yıl tatil planınızı Karasu’dan yana kullanmak istiyorsanız, Karasu’ya gidip de görmeden gelmemeniz gereken 3 yeri sizler için bu yazımızda derledik. 3 Doğa harikası yer olan Acarlar Longozu, Maden Deresi ve Küçük Boğaz Gölü sizler için harika bir deneyim olacak.

Acarlar longozunda tekne turu ile binlerce canlının yaşadığı yemyeşil bir doğa sizi bekliyor, Maden deresinde ise dilerseniz ailece piknik yapabilir dilerseniz de uzun bir doğa yürüyüşe eşlik edebilirsiniz. Küçük boğaz gölünde yine ailenizle beraber piknik organizasyonları yapabilir veya doğa harikası görüntüsü ile huzur bulabilirsiniz.

İşte sizler için derlemiş olduğumuz Karasu’da gezilmesi gereken 3 yer

1 – Acarlar Longozu

Sakarya karasu acarlar longozu
Sakarya karasu acarlar longozu

Sakarya’nın Karasu ilçesi sınırları içinde bulunan Acarlar longozu, Edirne’de bulunan İğneada longoz’u ile birlikte Türkiye’nin en büyük longoz (subasar) ormanlarındandır. Uzunluğu 7.5 km olan longozun genişliği ise 250-1250 m’dir. Doğal sit alanı olarak kabul edilen Karasu Acarlar longozu, Sakarya nehrinin 5 km batısındadır ve Karasu ile arasında 20 km’lik bir mesafe vardır.

Acarlar longozuna nasıl gidilir? Acarlar longozu hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

2 –  Maden Deresi

Sakarya karasu maden deresi
Sakarya karasu maden deresi

Son yıllarda ziyaretçi sayısı hızla artan Maden Deresi, Sakarya bölgesinin en önemli turizm kaynaklarından biri haline gelmiştir. Her yıl yüzlerce ziyaretçi ağırlayan Maden Deresi, yapılan çalışmalar ile daha güzel bir görünüme kavuşturulmuştur. Trekking ve piknik organizasyonlarının düzenlendiği maden deresine ulaşım özel araçlar ile sağlanmaktadır.

Maden deresine nasıl gidilir? Maden deresi hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

3 – Küçük Boğaz Gölü

Sakarya karasu küçük boğaz gölü
Sakarya karasu küçük boğaz gölü

Denize sıfır konumda bulunması sebebi ile, çok yağış alan zamanlarda küçükboğaz gölü ile Karadeniz birleşiyor. Bu da tatilcilere aynı anda hem tatlı, hem de tuzlu suda yüzme imkanı sağlıyor. Bu açıdan bakıldığında nadir bulanan doğal oluşumlardan olan Karasu küçükboğaz gölü, olta balıkçılığı tutkunlarına da ev sahipliği yapıyor. Gölde;  sazan, kızılkanat ve tatlı su kefali gibi balık türleri bulunuyor.

Küçük boğaz gölüne nasıl gidilir? Küçük boğaz gölü hakkında daha fazla bilgi için tıklayın