Acarlar longozu Karasu

Acarlar longozu Karasu

Sakarya’nın Karasu ilçesi sınırları içinde bulunan Acarlar longozu, Edirne’de bulunan İğneada longoz’u ile birlikte Türkiye’nin en büyük longoz (subasar) ormanlarındandır. Uzunluğu 7.5 km olan longozun genişliği ise 250-1250 m’dir. Doğal sit alanı olarak kabul edilen Karasu Acarlar longozu, Sakarya nehrinin 5 km batısındadır ve Karasu ile arasında 20 km’lik bir mesafe vardır.

Acarlar longozu’nda bazı endemik bitki türleriyle birlikte, birçok hayvan türü de yaşamaktadır. Özellikle göçmen kuşların üreme ve kışlama alanı olan Karasu Acarlar longozu’nun çevresinde; sincap, gelincik, tilki ve yaban domuzu gibi hayvanlara da rastlamak mümkündür. Endemik bir bitki türü olan ‘Su menekşesi’ ülkemizde sadece Karasu Acarlar longozunda bulunmaktadır.

Longoz’un orman alanında; karaağaç, kayın ve kızılağaç çeşitleri yaygınlık göstermektedir. Bunun yayında, Acarlar longozu’nda olta balıkçılığı için de uygun bir ortam bulunmaktadır. Longozda başlıca bulunan balık çeşitleri ise; sazan, yayın ve kızılkanat’tır.

Karasu Acarlar longozu’nun kenarında, yürüyüş yolları, restaurantlar ve piknik alanları mevcuttur. Bunun yanında isteyenler için deniz bisikleti alternatifi de düşünülmüş. Deniz bisikleti ile longoz’da küçük çaplı seyahat edebilir, muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Acarlar Longozu Karasu Fotoğrafları

Acarlar longozu Karasu 1
Acarlar longozu Karasu 1
Acarlar longozu Karasu 2
Acarlar longozu Karasu 2
Acarlar longozu Karasu 3
Acarlar longozu Karasu 3
Acarlar longozu Karasu 4
Acarlar longozu Karasu 4

3 thoughts on “Acarlar longozu Karasu

  1. her ne kadar, insanların ticari zaaflarına kurban edilmeye başlasa bile göçmen kuşların uğrak yerlerinden

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir